Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Promocja  >  Aktualności

Wakacyjne wędrówki - "Książę wód jodowych"

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Powiększ 
„Zakład kąpielowy w Iwoniczu leży wśród gór i lasów szpilkowych […], a największą osobliwością Iwonicza jest palące się źródło „Bełkotka” – opisywał słynne uzdrowisko Mieczysław Orłowicz w „Przewodniku po Galicji” w 1919 r. Ale zainteresowanie miejscowością i jej możliwościami leczniczymi pojawiło się dużo wcześniej, bo pierwsza wzmianka pochodzi już z 1578 r., kiedy to Wojciech Oczko - lekarz króla Stefana Batorego i autor pierwszego w Polsce dzieła lekarskiego w języku ojczystym pt. „Cieplice” – opisał wody iwonickie.

 

Iwonicz Zdrój należy do najstarszych polskich uzdrowisk. W XVII w. „cudowne” właściwości wód iwonickich były znane w całym kraju, interesowali się nimi wybitni lekarze leczący koronowane głowy, jak na przykład królową Marysieńkę Sobieską, PowiększWładysława IV Wazę, króla francuskiego Ludwika XIV. Kolejny wiek nie sprzyjał już jednak rozwojowi uzdrowiska i nastąpił upadek lecznictwa w Iwoniczu. Dopiero w latach 30-tych XIX w. ówczesny właściciel hrabia Karol Załuski polecił przeprowadzić analizę chemiczną wód iwonickich, które potwierdziły ich wysoką wartość. Od tamtej chwili, mimo zniszczeń podczas dwóch wojen, Iwonicz jest „księciem wód jodowych”, ciągle rozwijającym się, rozszerzającym swoją ofertę i zdobywającym ogólnopolskie nagrody. Mimo tego zachował swój niepowtarzalny klimat z XIX-wiecznymi ośrodkami zdrojowymi wybudowanymi w stylu klasycystycznym i secesyjnym, które stanowią dzisiaj perłę świeckiej architektury regionu. Zachwyca również kaplica zdrojowa, której wnętrzu szczególny charakter nadaje odsłonięta, dekoracyjnie ukształtowana więźba dachowa oraz neogotycki ołtarz wykonany przez stolarzy i rzeźbiarzy z Przemyśla. No i oczywiście wspomniana „Bełkotka” – pomnik przyrody i historii uzdrowiska, z której wraz z wodą wydobywa się ogromna ilość gazu bagiennego, który wydaje głośny „bulkot” i od którego pochodzi nazwa źródła. Ulubione miejsce spotkań mieszkańców i kuracjuszy iwonickiego uzdrowiska.

PowiększPodkarpackie uzdrowiska to także Rymanów Zdrój, łączący cechy klimatu górskiego, a dzięki zawartości jodu morskiego, polecany szczególnie w leczeniu dolegliwość układu oddechowego. Położony na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, oferuje turystom wiele ciekawych zabytków architektury i historii przemysłu nafciarskiego. Kolejne uzdrowisko to malowniczo położony na półwyspie zalewu solińskiego Polańczyk Zdrój, który obok czystego górskiego powietrza posiada również doskonałe wody mineralne, Solinę z możliwością uprawiania sportów wodnych, szlaki bieszczadzkie, zabytki. Szczególnie polecany przy leczeniu chorób układu trawiennego i górnych dróg oddechowych. Horyniec Zdrój – pełen ciszy, doskonałego klimatu, świetne miejsce do leczenia uzdrowiskowego, a także dla wypoczynku i rekreacji, z zabytkami i ciekawymi miejscami w okolicy. Przyjeżdżają tu osoby cierpiące na schorzenia reumatyczne, kobiece i skóry.

www.iwonicz-zdroj.pl  
www.uzdrowisko-rymanow.com.pl
www.ughoryniec.iap.pl

Izabela Fac
Oddział promocji

Zamieścił: Izabela Fac
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH