Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Rolnictwo  >  Aktualności

Dożynki prezydenckie w Spale

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Modlitwą w intencji tragicznie zmarłych i rannych górników oraz ich rodzin i Mszą Świętą w Kaplicy Polowej AK przy Kościele Prezydentów Rzeczpospolitej rozpoczęły się 20 września 2009 roku Dożynki Prezydenckie w Spale (województwo łódzkie). Podkarpacie reprezentowali przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego, na czele z Przewodniczącym Sejmiku Andrzejem Matusiewiczem oraz Członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisławem Bajdą.

Dożynki w Spale to kontynuacja obchodów Święta Plonów z okresu międzywojennego. Prezydent Lech Kaczyński po raz pierwszy objął honorowy patronat nad tą imprezą.

Para prezydencka rozpoczęła wizytę od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową Prezydenta Ignacego Mościckiego, z którego inicjatywy w okresie II RP organizowano Dożynki Prezydenckie w Spale. W uroczystościach dożynkowych wzięli też udział m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych całej Polski. Mszy świętej w Kaplicy Polowej AK przewodniczył Biskup łowicki Andrzej F.Dziuba. Modlono się w intencji rolników oraz tragicznie zmarłych górników i ich rodzin.

W trakcie Mszy Świętej poświecono wieńce dożynkowe. Na Prezydenckich Dożynkach zaprezentowały się grupy wieńcowe z 13 województw. Zespół Folklorystyczny „FOLUSZ” z Giedlarowej wraz z tradycyjnym wieńcem w kształcie korony reprezentował Województwo Podkarpackie. Starostami tegorocznych Dożynek byli: Elżbieta Pysiak ze Zdziechowa k. Radomia i Janusz Futoma z Łopuszczy Wielkiej w Województwie Podkarpackim.

Dożynkowym uroczystościom towarzyszyły liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze. Można też było skosztować regionalnych potraw.

Przygotowała:
Aleksandra Gorzelak - Nieduży
Rzecznik prasowy
Zarządu Województwa
Podkarpackiego


Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH