Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Samorząd Województwa Podkarpackiego inwestuje w zdrowie

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


W Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie, prowadzonym przez Samorząd Województwa Podkarpackiego uruchomiono nowoczesny blok chirurgiczny z zapleczem medyczno–technicznym.

To jedyny na Podkarpaciu Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej, w którym wykonuje się zabiegi związane ze schorzeniami płuc. Oprócz bloku operacyjnego, oddział posiada 4 stanowiska intensywnego nadzoru pooperacyjnego dla chorych po zabiegach chirurgicznych. Pierwszych pacjentów oddział przyjmie już w kwietniu. Wyposażenie bloku operacyjnego sal pooperacyjnych szpitala spełnia europejskie i światowe standardy oraz bezpieczeństwa bakteriologicznego.

Rocznie w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie wykonuje się ok. 600 zabiegów chirurgicznych. Szpital przeprowadza pełną diagnostykę w zakresie chirurgicznych chorób klatki piersiowej, wykonuje zabiegi chirurgiczne w tym zakresie oraz zabiegi z zastosowaniem toru wizyjnego. Dzięki tej inwestycji zarówno pacjenci, jak i personel będą leczyć się i pracować w komfortowych warunkach z zastosowaniem najnowszych procedur medycznych.

Cała inwestycja kosztowała 3.978.000 złotych. Jej ukończenie było możliwe dzięki finansowemu wsparciu wielu podmiotów. Największy wkład finansowy wniósł Samorząd Województwa Podkarpackiego w kwocie - 1.805.000 zł. Środki wyasygnowały również Ministerstwo Zdrowia i sam szpital.

W ostatnich dniach do dyspozycji pacjentów z Podkarpacia został oddany także - jeden z najnowocześniejszych w Polsce – densytometrów. Zakup aparatu i urządzenie pracowni kosztowało prawie milion złotych. Urządzenie to zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i dostępne będzie dla mieszkańców regionu w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie. Densytometr jest specjalistycznym urządzeniem do badania masy kostnej i wyznaczania gęstości kości. Badanie to umożliwia wczesne wykrywanie osteoporozy, choroby charakteryzującej się ubytkiem masy kostnej i większą podatnością na złamania.

W 2008 roku Samorządu Województwa Podkarpackiego przeznaczył w swoim budżecie kwotę 24 338 800 złotych, na inwestycje w służbie zdrowia i zakupy sprzętu medycznego.

Przygotowała
Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Rzecznik Prasowy
Marszałka Województwa Podkarpackiego

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH