Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Rezonans magnetyczny i oddział neurochirurgiczny już oficjalnie

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu dzięki uruchomieniu w styczniu br. oddziału neurochirurgii oraz pracowni rezonansu magnetycznego rozszerzył zakres świadczonych usług, a tym samym umocnił oraz potwierdził i tak już silną pozycję w dziedzinie leczenia oraz diagnostyki w skali województwa i kraju.

14 kwietnia br. swym przybyciem uroczystość oficjalnego otwarcia nowego oddziału oraz pracowni, zaszczycili pracownicy szpitala na czele z dyrektorem Leszkiem Kołaczem, parlamentarzyści, samorządowcy wraz ze starostą Andrzejem Chrabąszczem oraz duchowieństwo wraz z ks. bp. Wiesławem Lechowiczem. Uruchomiona w Mielcu pracownia rezonansu magnetycznego jest szóstą działającą na terenie Podkarpacia (4 w Rzeszowie, 1 w Sanoku) i dzięki temu mielecki szpital ma jedną z najlepszych diagnostyk (tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, angiograf, stacja dializ) na Podkarpaciu.

Natomiast oddział neurochirurgii liczący 30 łóżek (docelowo ma być 36) jest drugim takim oddziałem na terenie Podkarpacia. Już w październiku ubiegłego roku podczas konferencji prasowej dotyczącej sytuacji szpitala, z ust dyrektora Leszka Kołacza oraz starosty Andrzeja Chrabąszcza padły zapowiedzi o poszerzaniu świadczonych usług w mieleckim szpitalu. „Jeżeli w Mielcu funkcjonuje oddział neurologiczny – mówił dyrektor Kołacz – konsekwentnie później wspomogliśmy go utworzeniem oddziału udarowego, jeżeli jest tomograf komputerowy, angiograf, utworzona została rehabilitacja i teraz tworzony jest rezonans to następnym konsekwentnym krokiem jest utworzenia oddziału neurochirurgii, gdyż będzie on doskonale uzupełniał pozostałe wymienione elementy.” 

Utworzenie oddziału, liczącego 30 łóżek było bardzo kosztowne, dlatego Zarząd Powiatu jeszcze w roku ubiegłym podjął decyzję o wsparciu finansowym dyrekcji szpitala polegającym na zakupie sprzętu niezbędnego do utworzenia oddziału neurochirurgicznego. Wielkość wsparcia finansowego na utworzenie oddziału zawarła się w granicach 1mln zł, prócz tego w roku ubiegłym kwota dofinansowania szpitala z budżetu powiatu wyniosła 720 tys. z czego 600 tys. zł na zakup wyposażenia i sprzętu oraz 120 tys. zł na zakup karetek do wożenia pacjentów na dializy. Pracownia rezonansu magnetycznego została utworzona przez Centrum Medyczne Enel-Med.

To nie koniec zmian w mieleckim szpitalu, gdyż planowane jest utworzenie z wydzielenia dzisiejszej struktury Oddziału Wewnętrznego i Kardiologii liczącego 30-35 łóżek Oddziału Kardiologicznego. Modernizacja szpitala dotyczyć będzie również uporządkowania komunikacji poziomej i pionowej, czyli dobudowy windy, połączenie estakadą Oddziału Zakaźnego z kompleksem szpitalnym, remont dróg i chodników, placów oraz parkingów. Przygotowane są już projekty, wydane zostało pozwolenie na budowę, a całość została zgłoszona do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Źródło: www.powiat-mielecki.pl

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH