Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Cytomammobus stanie przed ratuszem w Jarosławiu

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Przez cały sierpień w Jarosławiu będzie można skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych prowadzonych w specjalistycznym nowoczesnym cytomammobusie Fundacji SOS Życie. Samochód-przychodnia ma stanąć przed ratuszem, akcja ma na celu prowadzenie profilaktyki "kobiecych chorób nowotworowych".

Jak się okazuje w oparciu o dane z Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki ("SIMP" rejestruje się w nim każde badanie refundowane z NFZ) na terenie Jarosławia jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Burmistrz Andrzej Wyczawski komentuje: "Jak tylko zgłosiła się do mnie dyrektor Fundacji Łucja Bielec, zgodziłem się, ponieważ jestem przekonany, iż akcja ta pomoże w uświadamianiu jak ważna jest profilaktyka i być może dzięki temu badaniu uratuje się choćby jedno życie i zdrowie - a to jest najistotniejsze".

Mammografia (dla kobiet od 50-69 lat) i cytologia (dla kobiet od 25-59 lat) - te dwa badania panie będą mogły wykonać w komfortowych warunkach i na najnowocześniejszym sprzęcie, gwarantującym wysoką jakość badania. Badania odbędą się w specjalnie przygotowanym CYTOMAMMOBUSIE, wyposażonym w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, posiadającym pracownię mammograficzną, gabinet ginekologiczny, gabinet USG oraz poczekalnię i przebieralnię. CYTOMAMMOBUS jest klimatyzowany, co zapewnia kobietom komfort w trakcie badań.
Warunkiem przeprowadzenia badania jest zarejestrowanie się wcześniejsze pod numerem infolinii: 0801 08 09 10

Jak podaje Łucja Bielec: "W Jarosławiu badaliśmy kobiety w 2006 roku, w wyniku tej akacji wykonaliśmy badanie cytologiczne u 124 kobiet i w 58 przypadkach stwierdziliśmy zmiany łagodne, czyli takie, które należy leczyć, a które nie leczone prowadzą niekiedy do nowotworu raka szyjki macicy. Ogólnie w powiecie wykonaliśmy 1.156 cytologii, wykryliśmy 758 zmian łagodnych oraz 1 rak szyjki macicy.
Ponadto wykonaliśmy 710 mammografii i stwierdziliśmy 7 zmian łagodnych oraz 1 nowotwór raka piersi. Ogólnie w powiecie jarosławskim wykonano 1673 mammografie, wykryliśmy 76 zmian łagodnych oraz 6 nowotworów piersi. Każdą kobietę u której w naszym ośrodku wykrywamy nowotwór, w ramach działalności Fundacji kierujemy dodatkowo na bezpłatną specjalistyczną rehabilitacje psychiczną metodą Simontona na okres 5 dni w celu poprawy samopoczucia w walce o swoje zdrowie".


Badania cytologiczne i mammograficzne prowadzone są przez cały rok w przychodniach na terenie miasta, niemniej jednak postawienie takiego samochodu-przychodni w widocznym miejscu miasta przypomina i skłania do troski o swoje zdrowie. Mammobus nie wyczerpuje zapotrzebowania na takie badania. Nie trzeba czekać na mammobus, aby się przebadać - to nic nie boli, nie kosztuje, a może uratować życie.

Źródło:  Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystki i Promocji
Miasta Jarosławia

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH