Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Aby słyszeć świat – kampania Hear the World na Podkarpaciu

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Od 11 do 21 października w ramach kampanii Hear the World na Podkarpaciu odbędzie się akcja bezpłatnego testowania słuchu. Zdolność słyszenia stanowi tak integralną część naszego życia, że większość ludzi uważa ją za całkowicie naturalną. Statystyki są jednak bezwzględne. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co najmniej 250 mln osób ma problemy ze słuchem. Z kolei według Brytyjskiego Instytutu Badań nad Słuchem MRC, w 2015 roku utrata słuchu dotknie 700 mln osób, co równa się obecnej liczbie użytkowników Internetu.

W celu powszechnego uświadomienia wagi słyszenia, zapobiegania utracie słuchu oraz społecznych i emocjonalnych skutków utraty słuchu, firma Phonak rozpoczęła międzynarodową kampanię Hear the World. Ambasadorami kampanii na całym świecie zostali znani muzycy, m.in. Placido Domingo, Annie Lenox, Joss Stone, Amy Winehouse, Moby, Lindsay Lohan, Rod Stewart oraz Bryan Adams.

W sierpniu tego roku kampania Hear the World została zainicjowana w Polsce. Oficjalny patronat nad akcją objęło radio RMF Classic oraz magazyn o zdrowiu Vita. Kampanię wspiera również Polskie Radio Euro. W ramach kampanii Hear the World odbędzie się m.in. ogólnopolska akcja bezpłatnego testowania słuchu.

Od 11 do 21 października, bus zaopatrzony w sprzęt do testowania słuchu odwiedzi różne miasta na Podkarpaciu. Na miejscu będzie można liczyć na bezpłatną konsultację z protetykami słuchu firmy Słuchmed. Szczegóły poniżej:

11.10 Stalowa Wola - plac przed pocztą główną przy ul. Popiełuszki 18, godz. 8.00 - 14.00

12.10 Sandomierz - parking przy placu 3 Maja, godz. 9.00 - 14.00

13.10 Tarnobrzeg - Plac Bartosza Głowackiego, godz. 9.00 - 14.00

14.10 Ropczyce - plac przed Strażą Pożarną, ul. św. Floriana 6, godz. 9.00 - 14.00

15.10 Dębica - Rynek miasta, godz. 9.00 - 14.00

16.10 Rzeszów - Stary Rynek, przy ratuszu, godz. 9.00 - 14.00

17.10 Jarosław - Rynek miasta, godz. 9.00 - 14.00

18.10 Lubaczów - parking przed Hotelem Feniks, na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Unii Lubelskiej, godz. 9.00 - 14.00

19.10 Przemyśl - Rynek miasta, godz. 9.00 - 14.00

20.10 Krosno - Rynek miasta, godz. 9.00 - 14.00

21.10 Rzeszów - plac obok pomnika przed Urzędem Wojewódzkim, godz. 9.00 - 14.00


W Polsce problematyka wad słuchu oraz zmagań osób niedosłyszących wciąż należy do sfery tematów tabu. Osoby dotknięte niedosłuchem często wstydzą się przyznać do swej dolegliwości, a zmuszane do kłopotliwych próśb o powtórzenie wypowiedzi, unikają kontaktu z ludźmi. Profilaktyczne badania słuchu nie cieszą się dużą popularnością, m.in. z powodu skomplikowanej i nieraz kosztownej procedury lekarskiej.

Specjaliści są zgodni – jedynym ratunkiem dla naszego zdrowia jest profilaktyka. Zwłaszcza, że jak potwierdzają badania naukowe, utrata słuchu jest najczęściej występującą dolegliwością, której można zapobiegać. Profilaktyka zaburzeń słuchu wiąże się przede wszystkim z eliminowaniem hałasu - mówi prof. dr hab. Andrzej Obrębowski, kierownik Katedry i Kliniki Foniatrii i Audiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Innymi przyczynami niedosłuchu, obok nadmiernej ekspozycji na hałas oraz infekcji wirusowych, jest stosowanie różnego rodzaju leków i urazy mechaniczne. Ubytek słuchu może mieć również podłoże genetyczne, a także być skutkiem długotrwałej pracy w hałasie. Istnieje błędne przekonanie, że niedosłuch to choroba ludzi starszych, podczas gdy dotyka ona ludzi w każdym wieku. Ubytek słuchu powoduje znaczny spadek jakości życia, a nawet prowadzi do całkowitej izolacji społecznej oraz depresji.

***

Phonak
Grupa Phonak, z siedzibą główną w Zurychu w Szwajcarii, specjalizuje się w projektowaniu, tworzeniu, produkcji oraz światowej dystrybucji technologicznie zaawansowanych urządzeń wspomagających słyszenie. Wiedza specjalistyczna w dziedzinie technologii słuchowej oraz ścisła współpraca ze specjalistami protetyki słuchu pozwala firmie znacząco poprawić jakość życia osób niedosłyszących oraz ich bliskich. Grupa Phonak oferuje pełną gamę cyfrowych aparatów słuchowych wraz z zaawansowanymi technologicznie produktami specjalistycznymi oraz dodatkowymi bezprzewodowymi systemami komunikacji.


Źródło/Kontakt:
Alicja Górzyńska, Fleishman-Hillard
tel.: 22 532 95 76
kom.: 697 188 148
e-mail:
alicja.gorzynska@fleishmaneurope.com

Zamieścił: Aleksandra Zioło
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH