Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Opieka stomatologiczna w nocy i święta

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Od 1 stycznia 2009 r. w Krośnie rusza pogotowie stomatologiczne, które będzie działało na zasadzie kontraktu z NFZ w dziedzinie doraźna pomoc stomatologiczna. Placówka funkcjonować będzie w ramach Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie przy ul. Grodzkiej.

Przez ostatnie cztery lata mieszkańcy Krosna i sąsiednich powiatów byli pozbawieni bezpłatnej opieki stomatologicznej w nocy i dni świąteczne. W efekcie chorzy z bólem lub urazem zęba mieli dwa wyjścia: albo skorzystać z usług gabinetu prywatnego, albo jechać do Rzeszowa, gdzie do tej pory funkcjonowało najbliższe pogotowie stomatologiczne.

Brak opieki stomatologicznej funkcjonującej na zasadach pogotowia w naszym regionie był bolesnym problemem, na rozwiązaniu którego zależało władzom powiatu krośnieńskiego. SPPR w Krośnie jest jednostką podległą Staroście Krośnieńskiemu, dlatego Jan Juszczak podjął starania o zdobycie środków na utworzenie gabinetu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Wielokrotne rozmowy z Zarządem Województwa Podkarpackiego zakończyły się sukcesem. Radni Sejmiku Wojewódzkiego przyznali dotację w wysokości 100 000 zł na wyposażenie gabinetu stomatologicznego w Krośnie.

Negocjacje z NFZ trwały niespełna trzy miesiące. W tak krótkim czasie udało się wyremontować pomieszczenie na gabinet, kupić sprzęt, zatrudnić personel i wprowadzić zmiany prawne w statucie jednostki. – Jest to spory wyczyn, ale udało się nam wszystko przygotować na przyjęcie pacjentów. Kontrakt na 2009 rok w zakresie finansowania usług stomatologicznej pomocy doraźnej zabezpiecza koszty funkcjonowania na średnim poziomie – mówi Andrzej Jurczak dyrektor SPPR w Krośnie. - Jednak po rozmowach z przedstawicielami NFZ można liczyć na zwiększenie kwoty w następnych latach. Początki są zawsze trudne, ale mamy nadzieję, że będzie lepiej – dodaje A. Jurczak
„Pogotowie Stomatologiczne – Pomoc Doraźna” – jak sama nazwa wskazuje ma służyć pacjentom w nagłej potrzebie (ból lub uraz zęba). W gabinecie stomatologii doraźnej lekarze dyżurni nie będą prowadzić leczenia przewlekłych schorzeń stomatologicznych, a jedynie fachowo zaopatrzą pacjenta.

Pomoc udzielana będzie wszystkim ubezpieczonym, którzy przedstawią aktualny dokument potwierdzający ubezpieczenie pacjenta (będzie to rygorystycznie przestrzegane), osoby nie posiadające ubezpieczenia zostaną przyjęte za pełną odpłatnością.

Gabinet wyposażony jest w nowoczesny sprzęt stomatologiczny, aparat RTG i kompletny zestaw innych specjalistycznych urządzeń.
Lekarze stomatolodzy dyżurować będą w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) od godziny 19.00 do 7.00, a w dni wolne od pracy i święta całodobowo od godziny 7.00 do 7.00. Telefon do pogotowia stomatologicznego w Krośnie – 013 43 202 22.


Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie
Ewa Bukowiecka

 

Źródło: www.powiat.krosno.pl 

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH