Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Jest już tomograf. Trwa rewolucja na SOR

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


W Szpitalu Powiatowym w Mielcu został już zainstalowany nowy, 16-rzędowy tomograf komputerowy. Od piątku będzie służył pacjentom leczonym w szpitalu, a od poniedziałku także tym przychodzącym na badania spoza lecznicy. W tej chwili trwają szkolenia techników i lekarzy, którzy będą wykorzystywać to nowoczesne urządzenie. Tymczasem kończy się również I etap prac na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Od piątku w Pracowni Tomografii bardzo nowocześnie i komfortowo

Do niedawna szpital dysponował tomografem jednorzędowym, który jednak pod koniec ubiegłego roku uległ awarii. W tym czasie było już jasne, że naprawa jest nieopłacalna, ponieważ w planach było kupno nowego, dużo nowocześniejszego urządzenia, które służyłoby głównie pacjentom z neurochirurgii. Ta inwestycja to efekt decyzji władz wojewódzkich, które pozytywnie rozpatrzyły wniosek Zarządu Powiatu Mieleckiego. On z kolei wcześniej właśnie doposażenie neurochirurgii uznał za inwestycję o znaczeniu ponadregionalnym, a więc bardzo istotną dla powiatu. Z tego powodu zabiegał o jej wsparcie ze strony władz wojewódzkich.

Przekazane neurochirurgii fundusze z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego to 1 mln 50 tys. zł. Tomograf kosztował ok. 2 mln zł, ale brakujące pieniądze udało się zdobyć dzięki staraniom dyrekcji szpitala.
Jak zaznacza Andrzej Gardian, dyrektor medyczny, tomograf 16-rzędowy pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych zdjęć, skraca czas wykonywania badania i pozwala doprecyzować diagnozę, co oczywiście oznacza korzyści dla pacjenta.

Na „SORze” wszyscy pacjenci na oku

To nie koniec ważnych dla pacjentów zmian Kończy się właśnie I etap modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – Nie ma już ściany, która sprawiała, że mieliśmy do dyspozycji dwie małe sale dla pacjentów. Powstała jedna, duża, przestronna, co oznacza, że teraz personel będzie mógł obserwować ze swojego stanowiska wszystkich pacjentów jednocześnie. Właśnie fakt, iż dotąd mogliśmy w danej chwili widzieć tylko jedną salę sprawiał, że pacjenci nie czuli się komfortowo.

Podpowiadali, że gdyby ściana zniknęła czuliby się pewniej – tłumaczy Barbara Polek, pielęgniarka oddziałowa SOR. – W tej chwili trwa już tylko kosmetyka, czyli m.in. malowanie sali. Wybraliśmy ciepły, optymistyczny, żółtopomarańczowy kolor, który podpowiedzieli nam sami pacjenci. Są już także wygodne rozsuwane i przy tym estetyczne drzwi z korytarza na nową salę chorych.

Drugi etap prac obejmie przygotowanie osobnej sali dla pacjentów przyjmowanych planowo oraz otwartego stanowiska dla personelu. Zostaną również zamontowane drzwi z kurtyną powietrzną, która sprawi, iż pacjenci i personel nie będą musieli znosić chłodu wynikającego z sąsiedztwa drzwi do werandy karetek pogotowia. SOR niebawem nie będzie już także częścią szpitalnego traktu, ponieważ zmieni się system komunikacji w budynku.

Powstaje nawigacja

Zakończyły się prace przy nowym wejściu głównym do szpitala. Dyrekcja szpitala zdecydowała się jednak na razie go nie oddawać, ze względu na fakt, że trwają prace przy opracowaniu nowego schematu nawigacji po szpitalu oraz projektowanie tablic informacyjnych. Gdy wszystko będzie gotowe, nastąpi kompleksowe oddanie wejścia, którego ozdobą będzie również napis na zewnątrz budynku.Aneta Dyka-Urbańska
Pełnomocnik ds. Pacjenta
Szpitala Powiatowego w Mielcu

 

Źródło: www.powiat-mielecki.pl 

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH