Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Oddział Zakaźny ma nowoczesny wózek reanimacyjny

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Dzięki pomocy władz miasta mielecki Szpital Powiatowy zyskał nowy sprzęt. Personel Oddziału Zakaźnego mieleckiego szpitala nie kryje zadowolenia: ma do dyspozycji zestaw nazywany „wózkiem reanimacyjnym”, na który składa się sama wygodna konstrukcja do przewożenia aparatury (wraz z zabezpieczeniami) oraz nowoczesny aparat do EKG i defibrylator. Wszystko to udało się kupić dzięki pomocy władz miasta, które przeznaczyły na te zakupy 30 tys. zł.

Jak mówi Lidia Rżana, pielęgniarka oddziałowa, wózka już bardzo brakowało na oddziale: – Mamy tu dużo ciężkich przypadków i czekanie na zespół reanimacyjny było bardzo uciążliwe. Praktyka pokazała nam, że wózek powinien być jednak pod ręką, bo znajduje się na nim wszystko, co jest konieczne do reanimacji pacjenta. Urządzenia tego typu oznaczają jednak spory wydatek. W tej sytuacji bardzo cenna okazała się przychylność władz miasta, które zresztą pomogły nam nie pierwszy raz – podkreśla Rżana. W zeszłych latach pomoc z magistratu pozwoliła m.in. na zakup wózków zabiegowych, specjalnej wagi elektronicznej, a także wyposażenie sal chorych oraz mini-świetlicy.

Nowy aparat EKG to bardzo nowoczesne rozwiązanie. – Badanie wykonuje się stosunkowo prosto, szybko, a wyniki są bardzo precyzyjne. Ponadto sama konstrukcja wózka wyposażona jest w system zabezpieczeń i plomb, co oznacza, że osoba niepowołana nie może przy nim łatwo manipulować. Gdyby jednak tak się zdarzyło, można to szybko stwierdzić- tłumaczy Lidia Rżana.

Prezydent Janusz Chodorowski zachęcając radnych miejskich (w grudniu 2008 r.) do podjęcia decyzji o wsparciu Oddziału Zakaźnego nie krył, że nie tak dawno młoda osoba, która nadużyła alkoholu była w bardzo ciężkim stanie. Zagrożenie byłoby znacznie mniejsze, gdyby wózek już był na oddziale, który zresztą mieści się w segmencie oddalonym od głównego budynku szpitala. Włodarz Mielca przekonał radnych, którzy nie zbagatelizowali problemu i postanowili wykorzystać na wózek reanimacyjny pieniądze z miejskiego funduszu przeciwalkoholowego.


A. Dyka-Urbańska
Pełnomocnik ds. Pacjenta
Szpitala Powiatowego w Mielcu
Fot. A. Dyka-Urbańska

 

Źródło: http://www.powiat-mielecki.pl

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH