Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Światowy Dzień Nerek

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


"Kości mogą ulec złamaniu, mięśnie zanikowi, gruczoły mogą próżnować, nawet mózg może zapaść w sen nie powodując bezpośredniego zagrożenia życia. Jeśli jednak nerki zawiodą, to nie przeżyją ani kości, ani mięśnie, gruczoły ani mózg."

prof. Homer Smith

Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek jest ogólnoświatową kampanią, której celem jest podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia naszych nerek dla zdrowia i życia oraz informowanie o powszechności chorób nerek. Jest obchodzony corocznie w drugi czwartek marca w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach.

Tegoroczna kampania zwraca uwagę na jeden z objawów przewlekłej choroby nerek-wysokie ciśnienie krwi.

Na całym świecie zostanie zorganizowany marsz "Ku zdrowym nerkom.”

Zaprosimy wszystkich do sprawdzenia, czy są w grupie ryzyka choroby nerek, i zachęcimy do poddania się prostemu badaniu nerek.

Każdego roku miliony osób umierają przedwcześnie na zaprzestanie funkcji nerek, zawał serca czy udar, które mogą być wywołane przewlekłą chorobą nerek. Organizatorzy ŚDN zachęcają wszystkich do zainteresowania się rolą tego niezwykłego organu, jakim są nerki, oraz do zwiększenia wśród ludzi świadomości tego, że choroby nerek są powszechne, groźne, lecz można je leczyć.

Do roku 2015 przewlekła choroba nerek i choroby serca mogą zabić 36 milionów ludzi. Wesprzyj Światowy Dzień Nerek i pomóż je chronić przed chorobami.

Światowy Dzień Nerek jest wspólną inicjatywą Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego (ISN) i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek (IFKF). W Polsce koordynatorem obchodów jest Stowarzyszenie Nefrologia Polska natomiast do organizacji różnorodnych imprez i realizacji przedsięwzięć przyczyniają się Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych. Szczegółowe informacje na stronie internetowej poświęconej Światowemu Dniu Nerek: www.swiatowydziennerek.pl

Źródło: http://swiatowydziennerek.pl

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH