Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Nowoczesne zabiegi w szpitalu powiatowym

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Mielecka neurochirurgia błyskawicznie się rozwija
W mieleckim szpitalu przybywa w ofercie bardzo nowoczesnych zabiegów prowadzonych metodą endoskopową, czyli małoinwazyją. Już od października 2008 roku usuwa się w ten sposób przepukliny krążków międzykręgowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale wielką chlubą oddziału są pierwsze trzy udane zabiegi usunięcia guza przysadki przez zatokę klinową (czyli bez wyłamywania przegrody nosa). To nie koniec wprowadzanych z sukcesem nowinek. Pacjentka po dwóch operacjach dyskopatii szyjnej, z przewlekłym bólem ręki, przeszła w Mielcu bardzo nowoczesny zabieg wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego, mającego zastosowanie w leczeniu bólu przewlekłego, który nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu.

Endoskopia na bieżąco
We wszystkich specjalnościach medycznych następuje gwałtowany rozwój technik małoinwazyjnych. Wyrazem tego trendu we współczesnej neurochirurgii są między innymi zabiegi endoskopowe. Mielecki oddział neurochirurgii - dzięki kadrze lekarskiej wykształconej w krajowych i zagranicznych ośrodkach uniwersyteckich - wykonuje tego typu operacje już od października 2008 roku.
Ponieważ jednak sama mielecka neurochirurgia jest stosunkowo młoda (oficjalne otwarcie oddziału nastąpiło w kwietniu 2008 roku), do niedawna niewielu mieszkańców południowo-wschodniej Polski wiedziało o tym, że funkcjonuje, a tylko nieliczni spodziewali się, że stosuje się tu już nowoczesną technikę endoskopową w leczeniu chorób mózgu i kanału kręgowego. – Co dziś bardzo ważne dla pacjentów, zabiegi wykonuje się u nas właściwie na bieżąco. Oczywiście z czasem zainteresowanie tego typu operacjami jest coraz większe, ale wszelkie informacje udzielane są od ręki w poradni neurochirurgicznej oraz sekretariacie oddziału neurochirurgii pod numerem 017 78 00 352 – zapewnia lek. med. Wacław Pokrywka, ordynator Oddziału Neurochirurgii.


Coraz więcej zastosowań nowej techniki
Operacje endoskopowe dyskopatii lędźwiowych stanowią cenne uzupełnienie operacji prowadzonych od lat metodą tradycyjną. – Są to zabiegi minimalnie inwazyjne, tzn. wykonuje się znacznie mniejsze cięcie skórne. Ma to duże znaczenie, bo hospitalizacja jest krótka, mniej dotkliwa, a chory szybko odzyskuje zdolność do pracy. Występuje minimalna utrata krwi oraz mniejszy uraz tkanek.
Znacząco zmniejsza to ból pooperacyjny, skraca się okres pobytu chorego w szpitalu – tłumaczy ordynator. - Techniki endoskopowe wykorzystujemy również rutynowo do leczenia większości patologii siodła tureckiego, chodzi tu głównie o guzy przysadki mózgowej. Ponadto technika endoskopowa znajduje szerokie zastosowane w leczeniu wodogłowia wewnętrznego mózgu. W ostatnim okresie rysuje się tendencja do rozszerzania wskazań do takich operacji. Przy pomocy endoskopu mogą być również usuwane niektóre nowotwory układu komorowego mózgu – tłumaczy ordynator.


Nowości bezcenne dla pacjentów
- Metoda endoskopowa jest coraz częściej stosowana w leczeniu choroby dyskowej – mówi lek. med. Tomasz Zawadzki, specjalista neurochirurg z mieleckiego szpitala.- Po operacji prowadzonej takim sposobem pacjent bezpośrednio po zabiegu może chodzić. Ponadto operacja jest prowadzona z wysokiej jakości torem wizyjnym, co pozwala na znacznie lepsze uwidocznienie operowanej okolicy i zmniejsza ryzyko powikłań śród- i pooperacyjnych - dodaje.
Wspomniany na początku, zabieg operacyjny wszczepienia neurostymulatora jest dla pacjentki bardzo szczególny. Przeszła już dwie operacje dyskopatii szyjnej, cierpi na przewlekły ból ręki. – Przed zabiegiem pacjentka przeszła próbną stymulację, czyli wykorzystywała stymulator zewnętrzny. Czuła się z nim świetnie. Kiedy stymulator zostanie jej wszczepiony chora nie będzie musiała zażywać leków przeciwbólowych. Zamiast nich będzie mogła ustawić odpowiednio parametry stymulatora – podkreśla Tomasz Zawadzki.

Lek. med. Wacław Pokrywka, ordynator Oddziału Neurochirurgii mieleckiego szpitala, podkreśla, że wprowadzone tu nowoczesne metody leczenia oznaczają dla pacjenta bardzo wiele korzyści, dlatego warto o nich informować.


Aneta Dyka-Urbańska
Pełnomocnik ds. Pacjenta

 

Źródło: www.powiat-mielec.pl 

Zamieścił: Katarzyna Wajdowicz-Oczkoś
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH