Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Ambulanse najnowszych generacji

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Pierwsza karetka już w Mielcu, druga w drodze

Taka karetka to marzenie pracowników każdej stacji pogotowia ratunkowego w Europie. Najnowszej generacji defibrylator z nowoczesnym systemem transmisji danych, komputer pokładowy z GPS ( a wkrótce z systemem wspomagania dowodzenia), pompa infuzyjna w stałym wyposażeniu i mnóstwo innych udogodnień pomagającym ratownikom w sprawnej i skutecznej pracy. Mieleckie pogotowie ratunkowe wzbogaciło się o dwa nowe ambulanse, z których jeden właśnie przyjechał do Mielca. Za kilkanaście godzin dołączy do niego drugi.

W oparciu o komunikację bezprzewodową

Ministerstwo Zdrowia zapewniło 85% kwoty potrzebnej na zakupy, pozostałe pieniądze zagwarantowało mieleckie starostwo. Karetki kosztowały w sumie ok. 940 tys. zł. Jak mówi Zbigniew Bober, dyrektor pogotowia, to świetnie wydane pieniądze. – Najnowszy system teletransmisji sprawia, że z karetki przesyłając dane medyczne dotyczące stanu pacjenta możemy się łączyć już nie tylko za pomocą zamkniętego specjalistycznego programu. Możemy uzyskać połączenie z każdym komputerem, faxem, czy palmtopem. To bardzo wygodne rozwiązanie, które daje duże możliwości usprawnienia pracy – podkreśla szef mieleckiego pogotowia. Docenia fakt, że ekipy nie ogranicza już kabel długości 2 metrów. – Teraz wszystko działa tu dzięki bluetooth, czyli technologii komunikacji bezprzewodowej – podkreśla Bober.

Wyposażenie nowoczesne i wygodne

Nowości doceniają także członkowie ekipy ratunkowej. Jak mówi Agnieszka Trela, pielęgniarka ratunkowa, cieszy się z pasów dziecięcych, które zapewniają typowo pediatryczne unieruchomienie. – Wcześniej do wyposażenia trzeba było dokładać pompę infuzyjną, dziś mamy ją w karetce, na dodatek umożliwia ona naprawdę wyjątkowo precyzyjne podawanie płynów. Pojawiała się ergonomiczna i doskonale wyposażona torba opatrunkowa z przemyślnymi przegródkami. Wydaje się, że to szczegóły, ale gdy liczy się czas, oszczędność każdej sekundy jest przyjmowana ze sporym zadowoleniem – mówi pielęgniarka. Docenia również nowe walory laryngoskopu (służy do intubacji), który teraz jest wyposażony w światłowody. – Oczywiście, że do tej pory także mieliśmy np. ciśnieniomierze, ale te, które właśnie dostaliśmy to już nowa generacja sprzętu. Tak jak inne w karetce, są mniejsze, wygodniejsze, szybsze w działaniu i do tego estetyczne – zauważa Agnieszka Trela.

A do tego ekologicznie!

Zalety oglądanej karetki docenia także Józef Latawiec, kierownik transportu w mieleckim pogotowiu. – Zadbano także o ekologię. Silnik ma najkorzystniejszy z możliwych poziom emisji spalin, co w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważną zaletą samochodu – uważa.

Projekt, dzięki któremu pieniądze na karetki zostały przyznane Mielcowi, był napisany z myślą o wymianie najstarszych karetek w taborze. Skorzysta również podstacja w Radomyślu Wielkim, do której trafi jeden z ambulansów.
Aneta Dyka-Urbańska
Rzecznik prasowy
mieleckiego pogotowia

 

Źródło: http://www.powiat-mielecki.pl/ 

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH