Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Nowocześnie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Na mieleckim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym szybciej i wygodniej

Pacjenci, którzy trafią na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Mielcu będą mogli skorzystać z bardzo nowoczesnych rozwiązań, które znacznie poprawią ich komfort. Chorzy będą mieli do dyspozycji nie tylko sanitariusza, którego zadaniem będzie pomoc w transporcie chorego np. na badania lub na inny oddział, ale także sprzęt, który to ułatwi nowemu pracownikowi oraz pielęgniarkom. Udogodnienia są efektem wsparcia, które szpital uzyskał od starosty mieleckiego i Powiatowego Urzędu Pracy.

Komfort pacjentów i personelu

Do tej pory kiedy na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafiał chory o wadze około 100 kg i powyżej, pielęgniarki miały nie lada problem. Z wielkim trudem przychodziło im np. włożenie go do wózka lub wanny. Wymagało to ogromnej siły, a nowoczesnych rozwiązań, które pomagałyby w tego typu pracy właściwie nie było. – Stało się jasne, że musi się to zmienić, bo sytuacja była niezwykle trudna dla personelu, ale i niezręczna dla pacjentów. Rozwój oddziału to nie tylko nowości ściśle medyczne, lecz także te, które są wdrażane z myślą o wygodzie pacjenta i personelu, ich komforcie.

One też znacznie usprawniają pracę – podkreśla Leszek Kołacz, dyrektor szpitala. - Tymczasem pojawiły się już na rynku urządzenia ułatwiające transport chorego, a więc pośrednio jego pielęgnację. Trzeba było się tylko zastanowić, w jaki sposób zdobyć pieniądze na ich zastosowanie w naszym szpitalu. Z pomocą przyszło starostwo powiatowe, które za sprawą PUP stworzyło nowe stanowisko pracy: dla sanitariusza, a ponadto wyposażyło pracownika, ale i pozostały personel, w sprzęt, który na tym oddziale będzie w użyciu właściwie niemal bez przerwy. Pacjentów przewozi się tu na badania przez dużą część doby.

Nowy pracownik i nowoczesne urządzenia

Na oddziale pojawił się podnośnik przejezdny, który ułatwia przenoszenie osób z miejsca na miejsce, podnoszenie ich i opuszczanie do wymaganej wysokości, co ułatwia ubieranie chorego czy kąpiel. – Sprzęt jest łatwy w obsłudze i utrzymaniu w czystości, a przede wszystkim spełnia ważną rolę. Personel nie musi już używać znacznej siły fizycznej, by pielęgnować pacjenta, nawet bardzo ciężkiego. Wiele zabiegów pielęgnacyjnych jest dzięki temu łatwiejszych, przebiega szybciej, co docenia tak personel, jak i pacjent – podkreśla Barbara Polek, pielęgniarka oddziałowa. Jest zadowolona również z wanny-wózka: – Do tej pory woziliśmy pacjenta do kąpieli w zwykłym wózku inwalidzkim. Wydobycie chorego z niego, by włożyć go do wanny wymagało ogromnego trudu.

Teraz wystarczy opuścić w wózku-wannie jedno skrzydło, za pomocą specjalnych rolek przesunąć pacjenta ze zwykłego łóżka na nowy wózek, zamknąć jego skrzydło, po czym napuścić wody i kąpiel gotowa.
Te zmiany kosztowały w sumie niemal 18 tys. zł., ale chorzy i personel zgodnie przyznają, że były potrzebne i bardzo zmienią oddział. – Szpital to jest takie miejsce, gdzie ludzie przychodzą z problemami. Jeśli można ich ująć to tylko się cieszyć, a jak wszystko idzie szybciej to wiadomo, że człowiek jest zadowolony – tłumaczy pani Urszula, pacjentka z Mielca.


Aneta Dyka-Urbańska
Pełnomocnik Dyrektora ds. Pacjenta
Szpitala Powiatowego w Mielcu

 

 

Źródło: http://www.powiat-mielecki.pl/

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH