Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Mielecki szpital najlepszy w województwie podkarpackim

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Na 21. miejscu w kraju w rankingu „Rzeczpospolitej”

W ogłoszonym dziś (we wtorek) rankingu szpitali, najwyżej w województwie znalazł się Szpital Powiatowy im. E. Biernackiego w Mielcu. Od kilku lat nie tylko mieści się wśród 100 najlepszych szpitali w Polsce, ale zawsze jest bardzo wysoko w zestawieniu. Ta lokata to jednak największy jak dotąd sukces.


Jak podkreśla Leszek Kołacz, dyrektor mieleckiego szpitala, placówka nieustannie się rozwija. Systematycznie powstają nowe oddziały, przybywa sprzętu specjalistycznego najnowszej generacji. Dyrekcja nie kryje, że pacjenci nie mogą się nachwalić m.in. nowego, a niezwykle tu potrzebnego pełnoprofilowego Oddziału Neurochirurgii, który jest dużą rzadkością w szpitalach powiatowych. Nic dziwnego, bo na mieleckiej neurochirurgii pracują doskonali specjaliści, m.in. z Katowic, Krakowa, Zakopanego i Tarnowa. - Ich ogromna wiedza i doświadczenie pozwoliły zapełnić dotkliwą lukę w dostępie do medycznych świadczeń neurochirurgicznych na naszym terenie – podkreśla Kołacz. Warto odnotować, że w 2008 roku szpital wzbogacił się o bardzo nowoczesny rezonans magnetyczny oraz wymienił tomograf jednorzędowy na 16-rzędowy. - Tak wysokie miejsce w rankingu jest odzwierciedleniem tej ogromnej determinacji i pracy, jaką tak dyrekcja, jak i cały personel wkłada w rozwijanie szpitala, zabieganie o wysoką jakość usług medycznych i najnowocześniejsze, komfortowe dla pacjenta rozwiązania. Fakt, iż zostaje to docenione jest dla nas naprawdę wielką nagrodą, ale przede wszystkim cenną informacją dla pacjentów – zaznacza Leszek Kołacz.

Obecnie w mieleckim szpitalu na 16 oddziałach leczy się ok. 20 tys. pacjentów rocznie. Paradoksalnie, jak mówi Radosław Skiba, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, tak wysokie miejsce w prestiżowym rankingu ma i złe strony: – Wydaje się to niemożliwe, ale tak właśnie jest w naszym kraju. Tak korzystna lokata w zestawieniu polskich szpitali, podobnie zresztą jak dwa certyfikaty ISO i akredytacja Centrum Monitorowania Jakości, nie są brane pod uwagę przy rozliczeniach z NFZ. Natomiast pacjenci, ufając naszemu szpitalowi, chcą się w nim leczyć. To jednak z kolei generuje tzw. nadwykonania, za które potem nam się nie płaci. Teraz to już kwota w sumie ok. 9 mln zł. Ogromnie nas cieszy uznanie i prestiż, który idzie za wysoką lokatą w rankingu, ale nie ma to żadnego przełożenia na poprawę naszej niezwykle trudnej sytuacji finansowej.

Jak dodaje dyrektor szpitala Leszek Kołacz, radość z dobrej pozycji w zestawieniu miesza się z wielkim strachem o przyszłość szpitala. – Grozi nam zamykanie oddziałów, które już wypełniły kontrakt z NFZ – nie kryje.


Źródło: Aneta Dyka-Urbańska
Rzecznik prasowy mieleckiego szpitala

 

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH