Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Oddział Rehabilitacyjny mieleckiego szpitala zyskał nowoczesny sprzęt

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Nowe technologie to nowe możliwości leczenia

Rozszerzenie wachlarza możliwości terapeutycznych na Oddziale Rehabilitacyjnym mieleckiego szpitala kosztowało prawie 90 tys. zł. Jak podkreślają lekarze Elżbieta Myjkowska i Andrzej Król, dodatkowy, nowoczesny sprzęt to rozwój oddziału, nowe możliwości dla pacjentów i personelu. Dzięki dofinansowaniu z PFRON-u udało się kupić m.in. stół rehabilitacyjny do indywidualnych ćwiczeń metodami fizjoterapeutycznymi, elektryczny rotor przyłóżkowy (w wersji dla pacjentów leżących), kabinę do ćwiczeń wraz z osprzętem i stołem oraz urządzenie do masażu wibracyjnego.

Z pewnością jednak hitem na liście zakupów jest platforma stabilometryczna do ćwiczeń równowagi (wartości ok. 67 tys. zł). Może być wykorzystywania m.in. do usprawniania pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane, po udarach, z chorobą Parkinsona. – Skomputeryzowane urządzenie umożliwia nam diagnostykę zaburzeń równowagi oraz leczenie w oparciu o system sprzężenia zwrotnego. Pacjent wykonując zadania zlecone przez terapeutę obserwuje swoje zachowania w trakcie ćwiczeń - tłumaczy Darian Śpiewak, ordynator Oddziału Rehabilitacyjnego.


- Umożliwia to monitor, na którym pacjent widzi wykresy ilustrujące odchylenie środka ciężkości, stopień obciążenia kończyn dolnych, nacisk stóp na podłoże i stara się korygować nieprawidłowości. To jest wzrokowo utrwalane w centralnym systemie nerwowym i potem znacznie ułatwia prawidłowe zachowanie. Co ważne dla personelu, mamy możliwość zapisu danych przed pierwszym treningiem i po zakończeniu terapii, możemy szczegółowo przeanalizować wykresy.

Nowością jest również zasilany elektrycznie przyłóżkowy rotor do ćwiczeń nóg. Dzięki niemu można rehabilitować pacjenta leżącego, także nieprzytomnego, który może ćwiczyć biernie. Inwestycja ucieszyła m.in. masażystów, którzy mogą już wykorzystywać nowe urządzenie. – Jest ono wyposażone w silnik, woda w zamkniętym obiegu wprawia w ruch gumowe membrany masujące. To urządzenie małe, poręczne, mobilne, które można ustawić koło każdego łóżka w dowolnej sali – mówi ordynator. Na oddziale jest już także do dyspozycji druga kabina UGUL do ćwiczeń, z pełnym osprzętem. – Szeroki stół rehabilitacyjny, którego wysokość można regulować, umożliwia wygodne ułożenie pacjenta, ułatwia indywidualną pracę terapeuty z chorym – uzupełnia ordynator Oddziału Rehabilitacji.

- Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również stół do ćwiczeń ręki z czterema stanowiskami. Każdy z pacjentów może wykonywać inne ćwiczenia, które usprawniają kończyny górne po urazach, niedowładach, chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych. Jeśli natomiast chodzi o poręcze do nauki chodzenia także możemy się pochwalić pewną innowacją. Teraz pacjent nie tylko ćwiczy chodzenie po płaskiej powierzchni. Musi też pokonać specjalne przeszkody, co oczywiście rozszerza możliwości rehabilitacyjne.

Jak podkreśla dyrektor szpitala Leszek Kołacz, nowoczesny sprzęt to za mało, by oddział mógł funkcjonować na wysokim poziomie. – Personel medyczny cały czas się dokształca. Warto wspomnieć choćby o tym, że ostatnio w naszej placówce powstał program doskonalenia zawodowego fizjoterapeutów, a na jego realizację udało się zdobyć 35 tys. zł. Pieniądze te, za zgodą Zarządu i Rady Powiatu, przekazało w tym roku Starostwo Powiatowe – zaznacza dyrektor. – Dzięki tym działaniom możemy zaoferować pacjentom skuteczną, bardzo nowoczesną rehabilitację.

Personel Oddziału Rehabilitacyjnego Szpitala Powiatowego w Mielcu przeszedł szkolenie, dzięki któremu będzie mógł wykorzystać nowy sprzęt najefektywniej jak to możliwe (na zdjęciu pierwszy od lewej ordynator oddziału Darian Śpiewak).


Aneta Dyka-Urbańska
Rzecznik prasowy mieleckiego szpitala

 

 

Źródło: http://www.powiat-mielecki.pl/

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH