Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński finansuje badania profilaktyczne dla mieszkańców regionu

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


W Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej 2 wykonywane są bezpłatne badania RTG klatki piersiowej. Samorząd Województwa Podkarpackiego finansuje badania profilaktyczne dla mieszkańców Podkarpackiego w ramach „Programu wczesnego wykrywania zmian nowotworowych klatki piersiowej w województwie podkarpackim”. Na bezpłatne badania RTG klatki piersiowej w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie mogą się zgłaszać osoby w wieku 45-65 lat, palące papierosy, bądź narażone na wdychanie szkodliwych substancji. Chętni mogą rejestrować się telefonicznie w Zakładzie Radiologii tel.: 17 86 11 421 wew.320, po czym zgłosić się w wyznaczonym terminie w godz. 15.00-18.00 w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie, ul. Rycerska 2, Zakład Radiologii.

Warto zadbać o zdrowie

„Zdrowie mieszkańców naszego regionu jest dla Samorządu Województwa Podkarpackiego sprawą priorytetową. Doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważne jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych, dlatego bardzo zależy nam, aby jak najwięcej osób skorzystało z bezpłatnych badań. To jeden z kilku programów profilaktycznych, które w tym roku sfinansowaliśmy. Zachęcam do zgłaszania się na badania” – mówi Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński.

„Obserwujemy stały wzrost chorób nowotworowych układu oddechowego. Szukając możliwości poprawy wyników leczenia skierowaliśmy swoją uwagę na próbę jak najwcześniejszego wykrywania chorób płuc. RTG klatki piersiowej pozwala na wykrycie nie tylko nowotworów, ale także innych chorób płuc” – zapewnia dr nauk med. Wojciech Kądziołka, Ordynator Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie – „Wykrycie nowotworu we wczesnej fazie, kiedy guzek jest mały i nie ma przerzutów daje pacjentowi duże szanse na całkowite wyleczenie. Po wykryciu zmian chorobowych, dalsza diagnostyka prowadzona jest w naszym szpitalu w ramach kontraktu z NFZ. Jedynym sposobem na wyleczenie jest operacyjne usunięcie zmian nowotworowych” – dodaje ordynator Wojciech Kądziołka.

Badania pozwalają na wykrycie nie tylko nowotworów, ale także innych chorób płucProfilaktyka szansą na wygranie z rakiem

Jak podaje dr nauk med. Wojciech Kądziołka, nowotwór płuc jest drugim, po nowotworze prostaty, na który najczęściej chorują mężczyźni. Podobnie u kobiet, także jest na drugim miejscu tuż po raku piersi. Natomiast zarówno kobiety jak i mężczyźni najczęściej umierają właśnie na raka płuc. W Polsce na tę chorobę co roku zapada około 20 tysięcy osób, z czego 3 tysiące osób jest operowanych, w tym 121 w Rzeszowie. W 2009 roku w Rzeszowie wykonano 2200 badań diagnostycznych, których celem było wykrycie zmian chorobowych w klatce piersiowej.

W roku 2010 Samorząd Województwa Podkarpackiego przeznaczył kwotę 310 000 złotych na realizację programów profilaktycznych wczesnego wykrywania nowotworów w województwie podkarpackim, a także na promocję zdrowia. Programy te przeprowadzane są w zakładach opieki zdrowotnej nadzorowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Są to właśnie „Program wczesnego wykrywania zmian nowotworowych klatki piersiowej”, a także program badań profilaktycznych wykrywania raka prostaty u mężczyzn i szyjki macicy u kobiet prowadzony w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym przy ul. Warzywnej. Prowadzone są również badania dzieci w ramach programu wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Program ten jest realizowany w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu.Przygotowała
Magdalena Tobiasz - Dawidowicz
Wieloosobowe Stanowisko
ds. Komunikacji Społecznej
Gabinetu Marszałka
Województwa Podkarpackiego

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH