Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Mielecki szpital pierwszy w województwie w rankingu Rzeczpospolitej

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Mielecki Szpital Powiatowy już po raz piąty znalazł się na szczycie wojewódzkiego rankingu przygotowanego przez Rzeczpospolitą. Uroczyste wręczenie certyfikatu odbyło się we wtorek w Warszawie.

To efekt tego, że pracownicy uwierzyli w to, iż mogą stworzyć renomowaną placówkę. Ponadto od lat współpraca dyrekcji szpitala ze starostwem powiatowym układa się świetnie, dzięki czemu możliwe są nowe inwestycje i ciągłe unowocześnianie placówki. Władze powiatu wierzą, że zdrowie mieszkańców jest najważniejsze i dają temu wyraz wspierając szpital – mówi Leszek Kołacz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Mielcu.

Dyrekcja nie kryje, że osiągnięciem jest nie tylko zdobycie pierwszego miejsca w województwie podkarpackim i tytułu „Bezpieczny Szpital”, ale także to, że udało się odnieść ten sukces już po raz piąty, co jest wynikiem konsekwencji i ciągłego rozwoju szpitala, ciężkiej pracy wszystkich pracowników, którą docenia również przewodniczący Rady Społecznej szpitala, Józef Smaczny: - Odczuwam wielką satysfakcję z faktu sklasyfikowania naszego szpitala w ścisłej czołówce najlepszych szpitali na terenie całej Polski. Bardzo wysokie – 36 miejsce, jest ogromnym osiągnięciem biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce funkcjonuje około 700 publicznych szpitali, a w samym rankingu udział wzięło ponad 250 najlepszych placówek zarówno powiatowych, jak i wojewódzkich oraz klinicznych.

Ta wysoka pozycja w Polsce łączy się ze zdecydowanym zwycięstwem naszego mieleckiego szpitala w województwie podkarpackim. Drugi na Podkarpaciu, rzeszowski szpital, był „dopiero” na 74 miejscu w Polsce. To pokazuje jak dalece wyprzedzamy inne podkarpackie szpitale publiczne. Nieco niższa niż ostatnio pozycja w kraju związana jest niewątpliwie z faktem, że jednym z ocenianych elementów jest kondycja finansowa danego szpitala, która z powodów niezawinionych przez dyrekcję placówki czy samorząd powiatowy, jest w naszej sytuacji faktycznie trudna.

Widać wyraźnie, że konieczne jest nowe podejście do finansowania dobrych szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia, tak aby jakość, potrzeby zdrowotne i potencjał jednostki leczniczej były brane pod uwagę przy kontraktowaniu usług. Pragnę pogratulować sukcesu i podziękować dyrekcji szpitala, całej kadrze medycznej i wszystkim pracownikom niemedycznym placówki.


Leszek Kołacz, dyrektor szpitala nie kryje ubolewania, że najlepszy szpital na Podkarpaciu z powodu niedoszacowania kontraktu z NFZ nie jest w stanie przyjąć tylu pacjentów, ilu tego potrzebuje. – Na pewno frustracja jest ogromna, bo mam świadomość wielkiego potencjału placówki, znam możliwości kadry, dysponujemy wspaniałą bazą oraz nowoczesną aparaturą medyczną. Niestety jednak ciągle nie mamy kontraktu z Funduszem, który zabezpieczałby potrzeby mieszkańców powiatu i pozwalał nam udzielić świadczeń medycznych wszystkim pacjentom, którzy chcą się leczyć w naszym szpitalu – mówi.

A potencjał jest naprawdę duży. – Od wielu lat dofinansowujemy szpital, który jest dla nas, władz powiatu, szczególnie ważny i to naprawdę widać. Wspieramy dyrekcję i współpracujemy z nią przy realizacji wielu ambitnych planów, np. otwieraniu nowych wysokospecjalistycznych oddziałów, zakupie nowoczesnego sprzętu, teraz zabezpieczyliśmy pieniądze potrzebne na uporządkowanie systemu komunikacyjnego wokół szpitala, gdzie powstaje parking i drogi wewnętrzne.

Lata pracy i uwagi, którą poświęcamy placówce procentują coraz wyższą jakością usług medycznych, a także sukcesami, takimi jak 1. miejsce w województwie podkarpackim prestiżowym rankingu
– akcentuje starosta Andrzej Chrabąszcz. Dyrektor szpitala Leszek Kołacz nie kryje, że 1. miejsce w województwie w rankingu Rzeczpospolitej to wynik m.in. współpracy ze starostą Andrzejem Chrabąszczem i wicestarostą Józefem Smacznym.

Aneta Dyka-Urbańska
Rzecznik Prasowy Szpitala Powiatowego w Mielcu

 

Źródło: http://www.powiat-mielecki.pl/  

Zamieścił: Adriana Wojdon
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH