Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Otwarcie Pracowni Hemodynamiki w Wojewódzkim Szpitalu im. Jana Pawła II w Krośnie

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie udziela świadczeń medycznych na 20 oddziałach, z ogólną liczbą 710 łóżek, na których w 2007 r. leczono ponad 30 tys. chorych. Wysokość kontraktu wynosiła w 2007 r. ponad 65 mln zł. Sam tylko Oddział Kardiologiczny dysponuje 31 łóżkami, w tym w Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej 10. Rocznie przeciętna liczba hospitalizacji wynosi ok. 1.500.

Oddział Kardiologiczny powstał w czerwcu 1997 r. po przeniesieniu większości oddziałów szpitala do nowego kompleksu budynków przy ulicy Korczyńskiej. Od 1986 r. istnieje Ośrodek Wszczepiana Rozruszników Serca (dotychczas wszczepiono około 3.000 stymulatorów). Krośnieński Szpital jako pierwszy na Podkarpaciu wykonał tego typu zabieg.

Oddział posiada II stopień referencyjności, ma możliwość szkolenia lekarzy w zakresie chorób wewnętrznych. Kolejnym etapem w rozwoju kardiologii w tutejszym Szpitalu jest uruchomienie Pracowni Hemodynamiki. Dla pacjentów z terenu byłego województwa krośnieńskiego oznacza to dostęp do nowoczesnych usług medycznych, a przede wszystkim znacznego zmniejszenia śmiertelności spowodowanej świeżym zawałem serca. Warunkiem jednak jest jak najszybsze dotarcie do jednego z oddziałów w przypadku wystąpienia objawów zawału.
Rekanalizacja odpowiedzialnej za zawał serca tętnicy wieńcowej pozwala na znaczne skrócenie pobytu w szpitalu, przyspieszoną rehabilitację i szybki powrót do normalnego aktywności życia.

Otwierana dzisiaj pracownia hemodynamiki będzie 5 na Podkarpaciu (Rzeszów, Przemyśl, Mielec, Stalowa Wola). Liczba angioplastyk wieńcowych wykonanych w 2007 r. – 3.391 (w tym 2.391 w trybie ostrym - zawały, ostra niewydolność wieńcowa), liczba koronarografii – 2.173. W 2007 r. nastąpił wzrost ilości o około 50%, zarówno jeśli chodzi o angioplastyki w przypadkach ostrych jak i planowych. Rejon Krosna charakteryzował się najgorszym dostępnością do tych świadczeń Obecnie także mieszkańcy powiatu jasielskiego, którzy dotychczas wyjeżdżali do Tarnowa, będą mogli być leczeni w Krośnie.

Uruchomienie pracowni hemodynamiki w Krośnie podnosi kardiologię na wyższy poziom (od wielu lat wszczepiane są rozruszniki). Zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia (około 50% wszystkich zgonów) jest zadaniem priorytetowym.
Obecnie będziemy mieli pełne zabezpieczenie całego terenu województwa. Pacjent w ciągu godziny (tzw. złota godzina) przy sprawnej pracy zespołów wyjazdowych pogotowia będzie mógł dotrzeć do leczenia zabiegowego. W przypadku powikłań - wsparciem jest kardiochirurgia w Rzeszowie (ważna dobra współpraca - tak, aby pacjenci nie musieli wyjeżdżać na operacje wieńcowe - np. by-passy do Krakowa czy Zabrza). Większość schorzeń kardiologicznych i kardiochirurgicznych, z wyjątkiem przeszczepów serca można już realizować na Podkarpaciu.

Tutejszy Szpital stawia na ciągły rozwój, dlatego też corocznie dokonuje zakupów inwestycyjnych. Dla przykładu w 2007 r. z samych tylko z środków budżetu Województwa Podkarpackiego wydano kwotę w wysokości 900.948 zł. i zakupiono: laser urologiczny i lampę do mammografu, dokonano budowy sieci teleinformatycznej, zmodernizowano gospodarkę cieplną.

W oficjalnym otwarciu Pracowni Hemodynamiki uczestniczył Wicemarszałek Kazimierz Ziobro.

Zamieścił: Kazimierz Makówka
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH