Wrota Podkarpackie
Wrota  >  Zdrowie  >  Aktualności

Zrób badanie. Miej to z głowy!

Informację udostępniono: Strona nie jest w emisji.


Bezboleśnie i szybko można wykonać badanie cytologiczne w mieleckim ośrodku Fundacji SOS Życie. Rusza nowa kampania zachęcająca młode kobiety do dbania o swoje zdrowie.

Za badanie nic się nie płaci, bo koszty pokrywa NFZ, a dodatkowo każda pani otrzyma miły prezent. Kobiety w wieku 25-59 lat powinny przynajmniej co 3 lata wykonać profilaktyczną cytologię w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy. W samym Mielcu cytologię w programie może i powinno wykonać 17 tyś kobiet!

Codziennie od g. 8 do 17 pod numerem 017 582 40 60 trwa rejestracja telefoniczna. Badania wykonywane są w tych samych godzinach od poniedziałku do piątku w mieleckim ośrodku fundacji na ul. Tańskiego 2. Pomimo wysyłanych zaproszeń na bezpłatne badania zgłasza się ok. 5 kobiet na 100 wysłanych listów. To stanowczo za mało, więc organizowanie dodatkowych kampanii skierowanych zwłaszcza do młodych kobiet jest potrzebne. Zachętą tym razem będą lusterka, które zmieszczą się w każdej damskiej torebce oraz przydatne kalendarzyki menstruacyjne.

Cytologia to wymaz pobierany z szyjki macicy specjalnymi szczoteczkami i nanoszony na specjalne szkiełko. Po odpowiednim barwieniu preparat czytają specjaliści, czasem nawet 3 osoby. Wszystko po to, aby wynik był wiarygodny i każda kobieta była pewna swojego stanu zdrowia.

Po co robi się cytologię? To najlepsza i najszybsza metoda wykrywania zmian, które prowadzą do raka szyjki macicy, a ten może rozwijać się nawet do 10 lat! Gdy po 7 dniach dostaniemy prawidłowy wynik profilaktykę raka szyjki macicy mamy z głowy na kolejne 3 lata.

Fundacja SOS Życie
NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych
tel. 017 582 40 60 lub 61
tel/fax 017 582 40 62
www.sos-zycie.pl

Zamieścił: Kazimierz Makówka
Kontakt   •    Mapa portalu   •    Co to są Wrota Podkarpackie?

Copyright © 2006 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Realizacja COMARCH